Startlista och resultat LED 2016

Resultat från LED 2016, klicka här

Resultat från Hasselö Challenge

Herr

     

Plats

Namn

Efternamn

Team

Tid

1

Johan

Lindeberg

Team Sealine

4:16

Ludvig

Åkerhielm

Team Sealine

2

George

Bryant

SICKJOY

4:28

Niclas 

Larsson

SICKJOY

3

Carl

Zdolsek

Team Sjösäter

5:14

Johann

Zdolsek

Team Sjösäter

Dam

     

Plats

Namn

Efternamn

Team

Tid

1

Åsa

Bergeros

PLW lag 2

5.22

Jennie

Norblad

PLW Lag 2

Mix

     

Plats

Namn

Efternamn

Team

Tid

1

Linnea

Andersson

Team Envigorous

4:09

Kristian

Eriksson

Team Envigorous

2

Jonas

Augustsson

Maxprestation Sportsclub

4:44

Linda

Gross

Maxprestation Sportsclub

3

Joakim

Jansson

Räddningstjänsten Västervik

4:53

Sara

Stenbeck

Räddningstjänsten Västervik

4

Kristina

Halldorf

Familjenhalldorf

5:04

Måns

Halldorf

Familjenhalldorf

5

Anna

Björkegren

KärrMörtarna

5:06

Roger

Lingeteg

KärrMörtarna

6

Carl

Zajac

Team Bågvik

6:39

Charlotte

Zajac

Team Bågvik

Den finala startlistan, klicka här

 

Swim Camp

SWIMCAMP        the movie

Loftahammar Endurance Day har arrangerat SwimCamps i samarbete med FreeSwimmer. Planerat läger i Västervik den 10-12 november 2017 blir tyvärr inställt p.g.a. bristande intresse.

Vi får dra oss tillbaka och slicka såren, överväga vad vi gjort fel och eventuellt återkomma starkare till våren.

 

 

Resultat LED 2015

Placering

Lag

TEAM

Namn

Stad

Tid

Rågö-Loftahammar

MIX

   

38 

Hofet goes swimming

Fredrik Nilsson

Stockholm

6h 34m

1h 25m

Stina Svensson

Stockholm

53 

 

Ola Lagerström

Sollentuna

6h 42m

1h 26m

Linda Sernfalk

 

39 

IK nocout.se

Charlotta Wångblad

Linköping

7h 19m

1h 37m

Ulf Bladh

Linköping

49 

Team XTERRA Swimrunners

Søren Engholm Hansen

Randers

8h 20m

1h 55m

Maj-Britt Klok

Randers

28 

 

Åsa Byström

Kalmar

10h 12m

2h 2m

Marcus Nilsson

Ljungbyholm

DNS

 

Kajsa Lönn

Uppsala

   

Max Lönn

Göteborg

DNS

31 

 

Peter Boquist

Tranås

   

Martina Ågren

Norrköping

DNS

41 

 

Urban Printz

Stockholm

   

Stina Jönsson

Stockholm

DNS

45 

 

Yvonne Rosenquist

 Lidingö

   

Hjalmar Grefberg

Hägersten

HERR

   

47 

Team Orca

Joakim Axelsson

 

6h 9m

1h 17m

Joakim Perani

 

32 

 

Ulf Hausman

Sköndal

6h 23m

1h 18m

Mats Rubertson

Trångsund

13 

 

Jonas Larlmark Näfver

Solna

6h 32m

1h 20m

Henrik Malmström

Upplands Väsby

 

Erik Bengtsson

Ekerö

6h 56m

1h 37m

Jim Stalpe

Stockholm

46 

 

Martin Sandstedt

 Jönköping

7h 7m

1h 35m

Fredrik Fridell

Bankeryd

12 

 

Trygve Jensen

Nässjö

7h 15m

1h 34m

Niclas Kahlbom

Visby

Team Outside

Daniel Karlsson Engdahl

Rönninge

7h 16m

1h 25m

Marcus Ahlström

 

22 

 

Mikael Asp

 

7h 30m

1h 36m

Mathias Lanner

Värmdö

16 

 

Matias Björkegren

Västervik

7h 40m

1h 37m

Roger Lingeteg

Västervik

10 

 

Mats Byström

Göteborg

7h 50m

1h 40m

Björn Englund

Västervik

11 

25 

Team Esox Lucius

Mattias Johansson

Bjursund

7h 52m

1h 40m

Mattias Evald

Linköping

12 

19 

Team Euro Accident

Tobias Larsson

Stockholm

7h 55m

1h 47m

Marcus Annell

Hovmantorp

13 

35 

 

Jens Bjuremark

Vreta kloster

7h 58m

1h 39m

Andreas Merenius

Sturefors

14 

26 

 

Lars Backhans

Stockholm

7h 59m

1h 42m

Marcus Hahn

Nacka

15 

43 

 

Martin Svensson

Linköping

8h 3m

1h 35m

Viktor Martinsson

Linköping

16 

24 

Team Alvaret

Henrik Björkholm

Kalmar

8h 7m

1h 42m

Anders Liljencrantz

Färjestaden

17 

40 

 

Tobias Chronéer

Västervik

8h 11m

1h 44m

Jonas Augustsson

Västervik

18 

 

Anders Walhjalt

Nässjö

8h 29m

1h 55m

Martin Hjälle

Nässjö

19 

42 

 

Per Englund

Trångsund

8h 36m

1h 46m

Finn Rosenquist

Lidingö

20 

33 

Internationella Engelska Skolan i Linköping

Nicolas Pirot

Askeby

9h 29m

2h 15m

Mark garrett

Linköping

21 

44 

 

Erik Rollborn

Västervik

9h 35m

2h 7m

Niclas Rollborn

 Uppsala

22 

21 

 

Fredrik Hedliden

Linköping

9h 44m

1h 59m

Anders Hedliden

Linköping

23 

23 

 

Manne Freyland

Sunhultsbrunn

9h 47m

2h 11m

Ola Gustavsson

Tranås

24 

37 

 

Henrik Felixson

Stockholm

10h 13m

3h 6m

Magnus Blomberg

Linköping

25 

 

Fredrik Haglind

Ljungsbro

10h 23m

2h 13m

Gustav Jonsson

Linköping

DNF

20 

 

Claes Spång

London, UK

   

Johan Holtsjö

Värmdö

DNF

36 

Human Ambition

Mikael Rosén

Årsta

   

Tobias Marklund

 

DNS

 

Johan Mörhammar

Kalmar

   

Erik Green

Kalmar

DNS

Ebb SwimRun

Muris Abdurahmanovic

Karlskrona

   

Robert Tollerud

Karlskrona

DNS

14 

 

Magnus Isaksson

Värmdö

   

Matteo Perrone

Saltsjö-Boo

DNS

15 

 

Magnus Dyborn

Funäsdslen

   

No Name

No Where

DNS

27 

 

Mats Bäckström

Ljungskile

   

Mikael Johansson

Göteborg

DNS

30 

 

Jonas Wassdahl

Karlskrona

   

Vakant Wassdahl

Karlskrona

DNS

34 

 

Oriol Guillamon

Upplands Väsby

   

Fredrik Letzler

Spånga

DAM

   

18 

 

Jeanette Eliasson

Ronneby

7h 27m

1h 26m

Victoria Gadd

Malmö

 

Karin Gambe

London, UK

7h 46m

1h 44m

Tova Gambe

Sturefors

10 

 

Jennie Karlsson

Hultsfred

8h 41m

2h 2m

Sara Dolk

Hultsfred

50 

is int jåla

Annika Aspholm

Hamarlands 

8h 58m

1h 56m

Miisa Weuro

Hamarlands 

17 

 

Lena Bjerlöw

Linköping

9h 45m

2h 2m

Åsa Borg

Linköping

DNS

11 

 

Jenniefer Kindstrand

Åtvidaberg

   

Charlotte Zajac

Linghem

Anmälda Loftahammar Endurance Day

Anmälda till Loftahammar Endurance Day VASS, gå vidare till Race.se

Startlista LED 2018

Bib Number

Team

Customer First Name

Customer Last Name

Class

1

Adventurous & Happy Powered by Orca

Susanna

Dörlich

Dam

1

Adventurous & Happy Powered by Orca

Maria

Ekberg

Dam

5

Dreamteam

Lisa

Mjörning

Dam

5

Dreamteam

Malin

Ljung

Dam

18

Morsorna

Malin

Boström

Dam

18

Morsorna

Johanna

Holmberg

Dam

26

Räddningstjänsten Västervik

Andrea

Brändström

Dam

26

Räddningstjänsten Västervik

Sara

Stenbeck

Dam

27

Sabrina&Josefin

Josefin

Axelsson

Dam

27

Sabrina&Josefin

Sabrina

Harpaintner

Dam

46

Team MAC

Maria

Mattsson

Dam

46

Team MAC

Ann-Charlotte

Andersson

Dam

54

Team Runswimrun

Monique 

Stalås Hörnsten 

Dam

54

Team Runswimrun

Nina

Lovén

Dam

67

Wave Runners powered by Västervik Outdoor

Maria 

Wallén 

Dam

67

Wave Runners powered by Västervik Outdoor

Emilia

Möller

Dam

2

Bertil Yman LK

Linus

Yman

Herr

2

Bertil Yman LK

Hampus

Yman

Herr

3

Biffen & Steken

Martin

Henrysson

Herr

3

Biffen & Steken

Viktor 

Martinsson

Herr

4

Björnbröder

Björn

Englund

Herr

4

Björnbröder

Mats

Byström

Herr

6

Dykarna

Alexander

Rinaldo

Herr

6

Dykarna

Jonas

Lundqvist

Herr

7

Fortsätt Adventure Team

Allan

Everum

Herr

7

Fortsätt Adventure team

Tomas

Hellman

Herr

8

Haga Health Club

Ulf

Hausmann

Herr

8

Haga Health Club

Michael

Brandt

Herr

9

DNS

Hoka One One Swimrun

Fredrik

Jakobsson

Herr

9

DNS

Hoka One One Swimrun

Per

Sundström

Herr

10

IF Spartans

Marcus

Gahlin

Herr

10

IF Spartans

Jesper

Bondesson

Herr

11

IK NocOut.se

Fredrik

Lööf

Herr

11

IK NocOut.se

Håkan

Wettergren

Herr

12

IK NocOut.se Team CapCom

Ulf

Comstedt

Herr

12

IK NocOut.se Team CapCom

Andreas

Capilla

Herr

14

Kamratföreningen Simspringarna

Petter

Olofsson

Herr

14

Kamratföreningen Simspringarna

Fredrik

Segerlund

Herr

15

Lammertse/Aronds

Alfred

Aronds

Herr

15

Lammertse/Aronds

Teus

Lammertse

Herr

16

M&M

Markus

Petre

Herr

16

M&M

Markus

Eskilson

Herr

17

MF Swimrun

Marcus

Nelson

Herr

17

MF Swimrun

Tony

Andersson

Herr

20

Out of Control

Mikael

Malmén

Herr

20

Out of Control

Karl

Zajac

Herr

21

Peking Seals

Anders

Westerberg

Herr

21

Peking Seals

Anders 

Nyberg

Herr

22

PLW 1

David 

Antonsson

Herr

22

PLW 1 

Marcus 

Carlsson

Herr

23

PLW 2

Daniel

Strömwall

Herr

23

PLW 2

Daniel

Hjärtstrand

Herr

25

Professorerna

James

Adams

Herr

25

Professorerna

Johan

Rönnby

Herr

28

Snasket

Jesper

Petersson

Herr

28

Snasket

Johan

Hansson

Herr

29

St Askö

Mattias

Evald

Herr

29

St Askö

Mattias

Johansson

Herr

30

Stouters

Fredrik

Mjörning

Herr

30

Stouters

Per

Åhlin

Herr

31

Team Alpha Hahn

Marcus

Hahn

Herr

31

Team Alpha Hahn

Fredrik

Hahn

Herr

32

Team Bondi

Mattias

Diener

Herr

32

Team Bondi

Andreas

Bondesson

Herr

33

Team Cream

Christian

Svensson

Herr

33

Team Cream

Mattias

Björkegren

Herr

34

Team Endorphinmag / racepaddle.com

Ludovic

Maillard

Herr

34

Team Endorphinmag / racepaddle.com

Daniel

Liljedahl

Herr

36

Team Envol

Andreas

Wadsten

Herr

36

Team Envol

Lars

Backhans

Herr

38

Team Getryggens SK - Swimrunrib

Joakim 

Tillman 

Herr

38

Team Getryggens SK - Swimrunrib

Pehr 

Westman

Herr

39

Team Gäddhäng

Joakim

Hultqvist

Herr

39

Team Gäddhäng

Tobias 

Croner

Herr

42

Team KUDOS

Fredrik

Zaar

Herr

42

Team KUDOS

Olof

Karlsson

Herr

43

Team Källvik

Mårten

Elfström

Herr

43

Team Källvik

Anders 

Hedliden

Herr

44

DNS

Team Loftahammar

Herr

44

DNS

Team Loftahammar

Jan

Zingmark

Herr

50

Team Orca

Joakim 

Perani

Herr

50

Team Orca

Herr

51

Team Peking

Ricard

Carlenius

Herr

51

Team Peking

Martin

Ryberg

Herr

52

Team Quick

Jakob

Riis

Herr

52

Team Quick

Jonas 

Wiren

Herr

53

Team RoJo

Jonas

Henriksson

Herr

53

Team RoJo

Roger

Lingeteg

Herr

55

Team Sjösäter

Johann

Zdolsek

Herr

55

Team Sjösäter

Carl

Zdolsek

Herr

57

Team Spendrups

Marcus

Lundin

Herr

57

Team Spendrups

Fredrik

Haglind

Herr

58

Team SportOffice

Alex

Flores

Herr

58

Team SportOffice

Fredrik

Axegård

Herr

60

Team Streamgrove

Fredrik 

Hedlund 

Herr

60

Team Streamgrove

Mikael

Lindström

Herr

61

Team Strömgren

Ola

Lagerström

Herr

61

Team Strömgren

Robin

LeanderssonHerr

Herr

63

Team OJ

Markus

Johansson

Herr

63

Team OJ

Michael

Olsson

Herr

65

Tjust Bike & Running Club

Fredrik

Hallberg

Herr

65

Tjust Bike & Running Club

Jakob

Nelson

Herr

66

Undone Tribe

Björn

Lindkvist

Herr

66

Undone Tribe

Fredrik

Greberg

Herr

69

Åkersberga Spring

Anders

Lindberg

Herr

69

Åkersberga Spring

Knut

Ander

Herr

71

Team A dyk Röjdyk

Lars

Ekman

Herr

71

Team A dyk Röjdyk

Kenny

Meijer

Herr

75

75:orna

Fredrik

Liljeblad

Herr

75

75:orna

Carl-Johan 

Djurstedt Holm

Herr

13

Jenny & Peter

Jenny 

Svensson

Mix

13

Jenny & Peter

Peter

Rosen

Mix

24

PLW 3

Sofia

Brogren

Mix

24

PLW 3

Robert

Lantz

Mix

35

Team Envigorous

Linnea

Andersson

Mix

35

Team Envigorous 

Kristian

Eriksson 

Mix

37

Team Envol

Nicolas 

Remires

MIX

37

Team Envol

Fanny

Danckwardt Lillieström

MIX

40

Team Hartzell

Lars

Hartzell

Mix

40

Team Hartzell

Sara

Hartzell

Mix

41

Team Horsö

Erik

Holmgren

Mix

41

Team Horsö

Sara

Dolk

Mix

45

Team Löwhagen

Renée

Löwhagen

Mix

45

Team Löwhagen

Kaji

Löwhagen

Mix

47

Team Nimbratt

Roger

Nimbratt

Mix

47

Team Nimbratt

Helena

Nimbratt

Mix

48

Team Nord&Syd

Christopher 

Fransson

Mix

48

Team Nord&Syd 

Caisa

Gunnarstedt

Mix

49

Team Orca

Mix

49

Team Orca 

Mix

56

Team Sparbanken

Martin

Ottosson

Mix

56

Team Sparbanken

Linnea

Kullman

Mix

59

Team Stalpe

Linda

Stalpe

Mix

59

Team Stalpe

Jim

Stalpe

Mix

62

Team Törnqvist

Mattias

Törnqvist

Mix

62

Team Törnqvist

Caroline

Törnqvist

Mix

64

The Challengers

Ilona 

Schouten 

Mix

64

The Challengers

Joakim

Stenman

Mix

68

Z-ers

Georg

Zdolsek

Mix

68

Z-ers

Anna

Zdolsek

Mix

70

Team On Running

70

Team On Running

72

Team Solidö

72

Team Solidö

73

Team Hasselö

73

Team Hasselö

74

Team Björkö

74

Team Björkö

 

Starlista Hasselö Challenge 2018

Bib Number

8b. Team

Customer First Name

Customer Last Name

Class

4

GWgirls

Elin 

Wass

Dam

4

GWgirls

Tina

Grönquist

Dam

5

I Vått & Torrt

Sofia

Bergman

Dam

5

I Vått & Torrt

Susanne

Danielsson

Dam

11

Skönheten & Odjuret

Helena

Månsson

Dam

16

Team Fritzson-Neckman

Linnea

Neckman

Dam

16

Team Fritzson-Neckman

Tina

Fritzson

Dam

17

Team Helan och Halvan

Paula

Kirkegaard

Dam

17

Team Helan och Halvan 

Annelie

Ståhl

Dam

22

Team Trispot

Ingmarie

Nilsson

Dam

22

Team Trispot

Elisabeth

Belander

Dam

24

Team WaZa

Charlotte

Zajac

Dam

24

Team WaZa

Sophia

Wadsten

Dam

26

The Incognitos

Chantal

V Loon

Dam

26

The Incognitos

Rose

Henrichs

Dam

29

Vatten över huvudet

Anna

Ohlsson

Dam

29

Vatten över huvudet

Emma

Rehn Hermansson

Dam

30

Vilse i Vassen

Susanne

Unefjord

Dam

30

Vilse i vassen 

Anna

Björkegren 

Dam

1

Alvaret running

Anders

Liljencrantz

Herr

1

Alvaret Running

Henrik

Björkholm

Herr

2

Farligt med vatten

Andreas

Eriksson

Herr

2

Farligt med vatten

Fredrik

Moberg

Herr

6

IK NocOut.se

Torbjörn

Annell

Herr

6

IK NocOut.se

Thomas

Johansson

Herr

7

NocOut Beachboys

Daniel

Öjergren

Herr

7

NocOut Beachboys

Andreas 

Weckfors

Herr

8

Ragazzi Blu

Peter

Ulwán

Herr

8

Ragazzi Blu

Martin

Larsson

Herr

12

Smålandspojkarna

Marcus

Arvidsson

Herr

12

Smålandspojkarna

Torbjörn

Pettersson

Herr

14

Team Emma

Jonas

Olsson

Herr

14

Team Emma

Kristoffer

Nilsson

Herr

18

Team Jola

Ola

Gunnarsson

Herr

18

Team Jola

Johan

Nilsson

Herr

20

Team Sjöloppet

David 

Windish

Herr

20

Team Sjöloppet

Dick

Jonzon

Herr

23

Team VM

Conny

Karlsson

Herr

23

Team VM

Victor

Haglind

Herr

27

Thunderlips

Sakarias

Svernefors

Herr

27

Thunderlips

Niclas

Lindström

Herr

28

Tysken & Löken

David

Myrinder

Herr

28

Tysken & Löken

Carl

Wiig

Herr

3

Grundemar Gladiators

Magnus

Hylén

Mix

3

Grundemar Gladiators

Sofia

Von Schultz

Mix

9

Samhällsbärarna

Carolina

Wasserman

Mix

9

Samhällsbärarna

Joakim

Bodin

Mix

10

Sanguis Aqua Densior

Linus

Bovinder

Mix

10

Sanguis Aqua Densior

Anna

Bovinder

Mix

11

Skönheten & Odjuret

Mirja

Karlsson

Mix

13

Storsjöodjuren

Rasmus 

Stjernberg

Mix

13

Storsjöodjuren

Emma

Björk

Mix

15

Team Fornåsa

Sandra

Jonsson

Mix

15

Team Fornåsa

Wilhelm 

Petersson

Mix

19

Team NilssonSandberg

Eva

Sandberg

Mix

19

Team NilssonSandberg 

David 

Nilsson

Mix

21

Team Svensson

Louise 

Svensson

Mix

21

Team Svensson

Magnus

Svensson

Mix

25

Team Åberg

Marie

Åberg Petersson

Mix

25

Team Åberg

Johan 

Åberg

Mix